Kalėdinės dovanos viešajam sektoriui: kaip išvengti interesų konflikto?

Artėjant Kalėdoms įmonių darbuotojai sulaukia dovanų iš savo verslo partnerių, klientų, paslaugų teikėjų. Šventinio maratono kontekste, kartais primirštama, jog įstatymas draudžia valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims priimti dovanas ar paslaugas bei jas teikti, jei tai gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

Viešajam sektoriui – griežtesni apribojimai

Privataus verslo dovanos klientams, kurie yra iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamos įmonės, reikėtų ypač atidžiai pasverti galimą riziką.

Verslas dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, sudaro sutartis, teikia paslaugas perkančiosioms organizacijoms. Dažnai viešojo sektoriaus klientai verslui yra tokie patys klientai, kaip ir privataus sektoriaus. Vis dėl to, jei verslo dovanos verslui yra pačių privačių įmonių reikalas, tai verslo dovanos viešojo sektoriaus įmonių ar organizacijų darbuotojams – jau ne. Pavyzdžiui, raštinės prekes tiekiančios įmonės dovanos ministerijos ar savivaldybės administracijos darbuotojams, kurie teikia raštinių prekių užsakymus, sukurtų neskaidrumo prielaidas ateityje, kai bus skelbiami nauji raštinių prekių įsigijimo viešieji konkursai. Taigi verslui, kuris dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, nuo dovanų perkančiųjų organizacijų darbuotojams reikėtų susilaikyti vien tam, kad ateityje būtų išvengta interesų konfliktų ir kaltinimų neskaidrumu.

Kartais nutinka ir taip, kad įmonės vadovai apie visus verslo dovanų gavėjus net ir nežino, nes dovanų teikimą inicijuoja žemesnės grandies vadovai ar įgalioti darbuotojai. Nors, daugeliu atvejų, tokios iniciatyvos grįstos gerais norais, o ne korupciniais ryšiais, tačiau tokie veiksmai gali būti žalingi visai įmonei tiek korupcijos įtarimais, tiek reparacine prasme. Dėl šios priežasties verslui bent kartą per metus reikėtų skirti laiko darbuotojų mokymams, paaiškinant apie galimas interesų konfliktų situacijas, bei kaip jų išvengti.

Verslo įmonėse skaidrumas ne mažiau svarbus

Su interesų konfliktais gali susidurti ir privatus verslas. Pasak Jurex advokatės, asocijuotos partnerės Karolinos Laurynaitės, įprasta, kad įmonės darbuotojai gauna ne itin didelės vertės dovanas iš verslo partnerių. Kartais dovanos priimamos nesusimąsčius apie interesų konfliktą.

„Įmonės administratorius paprastai perka lėktuvo bilietus į komandiruotę važiuojantiems įmonės darbuotojams. Susiklosčius draugiškiems santykiams tarp administratoriaus ir oro linijų pardavimų vadybininko, administratorius gali imti atsainiau vertinti kitų pardavėjų pasiūlymus“, – pateikia pavyzdį p. Laurynaitė. Ji siūlo nustatyti įmonėje tvarką, kad gautas dovanas reikia deklaruoti.

„Dovanų deklaravimo praktika tikrai pasiteisins – ypač, jeigu pavyzdį parodys įmonės vadovai“, – neabejoja advokatė.

Svarbu suprasti, kad dovana gali būti ne tik fizinis daiktas – knyga,  ar pan., tačiau ir įvairios paslaugos. Pavyzdžiui, jei įmonės darbuotojai iš įmonei prekes tiekiančių atsakingų darbuotojų gauna kvietimus nemokamai apsilankyti renginiuose, kurie įprastai yra mokami, kvietimus lankytis sporto klube ar pan., tokie kvietimai taip pat traktuojami kaip dovana.

Patarimas verslui

Bendrąsias interesų derinimo gaires, darbuotojų elgesio taisykles bendraujant su viešojo sektoriaus užsakovais, galima patvirtinti įmonės vidiniuose teisės aktuose, pavyzdžiui, įmonės interesų konfliktų valdymo politikoje.

 

visos įžvalgos
Lietuvių
English

Siekdama užtikrinti tinkamą interneto svetainės veikimą, statistiniais bei rinkodaros tikslais Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX svetainėje naudoja slapukus.

Būtinieji slapukai
Būtinieji slapukai yra reikalingi tinkamam svetainės veikimui.
Analitiniai slapukai
Analitiniai slapukai renka statistinę informaciją, siekiant optimizuoti svetainės veikimą.
Rinkodaros slapukai
Rinkodaros slapukai leidžia trečiosioms šalims pateikti jums pritaikytus pasiūlymus ir reklamą.
Sutinku
Daugiau informacijos Privatumo politikoje.