Kaip organizuoti visuotinį akcininkų susirinkimą (VAS) COVID-19 karantino metu?

COVID-19 viruso sukelta pandemija ir Lietuvoje paskelbtas karantinas, nors ir sustabdė kai kuriuos procesus valstybėje ir pasaulyje, tačiau tam tikros įstatyminės pareigos, tarp jų ir pareiga per 4 mėn. po finansinių metų pabaigos sušaukti VAS – išliko. Kaip ir išliko atsakomybė už VAS nesušaukimą ar finansinės atskaitomybės nepatvirtinimą (nors, Valstybė ir leidžia suprasti, kad nebus griežta).
Ekonomikos ir inovacijų ministerija dar kovą pateikė rekomendacijas, kad karantino laikotarpiu VAS organizavimas turėtų vykti nuotoliniu būdu. Akcinių bendrovių įstatymas (ABĮ 21 str. 4 d.) kalba apie tai, kad bendrovė gali sudaryti galimybę akcininkams VAS dalyvauti ir balsuoti elektroninių ryšių priemonėmis.
Dažnai manoma, kad tokia galimybė turi būti nurodyta įstatuose, tačiau išties yra priešingai – čia taikomas opt-in, o opt-out principas – jeigu jūsų įstatuose nenurodytas draudimas rengti VAS elektroniniu būdu, vadinasi taip rengti VAS galite.

Nusprendus VAS rengti nuotoliniu būdu (elektroninių ryšių priemonėmis), būtina tam tinkamai pasiruošti.

Toliau pateikiame trumpą veiksmų planą, kuris užtikrins sklandų ir teisėtą nuotolinį VAS:

1. Apie tai, kad VAS bus organizuojamas ir jame balsuojama elektroninių ryšių priemonėmis, būtina informuoti akcininkus pranešime apie šaukiamą VAS.

2. Pranešime apie šaukiamą VAS tūri būti aptarta ir dalyvavimo VAS elektroninių ryšių priemonėmis tvarka: nurodoma, kokią informaciją reikia pateikti iki VAS, kokia bus balsavimo tvarka, kokios reikia programinės įrangos, aptariama, kaip bus pasirašomi dokumentai ir kita.

3. Svarbu pranešime apie VAS nurodyti akcininkams, kad šie bendrovę informuotų apie būdą saugiai susisiekti su jais elektroniniu ryšių priemonėmis. Įprastai prašoma akcininkų pateikti savo elektroninio pašto adresą arba konkrečios paskyros, kuria naudojantis bus vykdomas VAS vardą (allias, login), o šie duomenys turėtų būti įrašomi į konkretaus akcininko vertybinių popierių sąskaitą, taip užtikrinant ir tinkamą (teisėtą) komunikaciją su šiuo akcininku.

4. Prieš VAS akcininkai į pirmiau pačių nurodytas elektroninių ryšių priemonių paskyras iš bendrovės turi gauti pakvietimą prisijungti prie VAS, užtikrinant informacijos saugumą ir dalyvių tapatybę.

5. Prisijungus prie vaizdo konferencijos, kurioje vyks VAS (tai gali būti Microsoft Teams, Zoom, Skype, Google Hangouts ir pan.) turėtų būti užtikrintos (ir, pirmiausia, patikrintos) techninės galimybės matyti ir girdėti kiekvieną iš akcininkų tam, kad bendrovė galėtų patvirtinti jų tapatybę ir užtikrinti teisę pasisakyti susirinkimo metu.

6. Siekiant užtikrinti, kad susirinkime dalyvauja tikrieji akcininkai, atliktina ir įstatyme nustatyta įprasta akcininkų registravimo procedūra (įstatymo 21 str. 6 d.). Elektroniniu parašu pasirašydami akcininkų registravimo sąraše, akcininkai ne tik patvirtina savo dalyvavimą susirinkime ir turimą balsų skaičių, tačiau ir papildomai patvirtina savo tapatybę. Pasirašyti dokumentus elektroniniu parašu nemokamai galima tiek Registrų centro valdomoje Gosign.lt platformoje, tiek ir dokobit.com/lt (nemokamas pasirašymas karantino laiku), tiek Lietuvos vyriausiojo archyvaro tvarkomoje platformoje.

7. Tuo atveju, jei akcininkai atsisako ar negali dalyvauti VAS nuotoliniu būdu elektroninėmis priemonėmis, bendrovė įprasta tvarka privalo jiems užtikrinti galimybę balsuoti iš anksto raštu pateikiant balsavimo biuletenius.

Primename, kad:

a) VAS organizuojant nuotoliniu būdu galioja tie patys šaukimo, darbotvarkės pildymo ir susipažinimo su informacija terminai, kurių svarbu laikytis;
b) Eiliniame VAS (rengiamame per 4 mėn. nuo finansinių metų pabaigos) privalu patvirtinti praėjusių finansinių metų finansinę atskaitomybę;
c) Pelno skirstymas šiame VAS privalo būti kaip niekada atsargus, nepamirštant ir Akcinių bendrovių įstatymo nuostatų dėl nuosavo kapitalo ir įstatinio kapitalo minimalaus santykio ir su tuo susijusių pareigų, peržiūrint, ar bendrovėje yra sukauptas bent jau minimalus privalomas rezervas. Taip pat įvertinant, ar nėra reikalo dalį pelno paskirti į privalomąjį (ar sudaryti naują) rezervą.

visos įžvalgos
Lietuvių
English

Siekdama užtikrinti tinkamą interneto svetainės veikimą, statistiniais bei rinkodaros tikslais Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX svetainėje naudoja slapukus.

Būtinieji slapukai
Būtinieji slapukai yra reikalingi tinkamam svetainės veikimui.
Analitiniai slapukai
Analitiniai slapukai renka statistinę informaciją, siekiant optimizuoti svetainės veikimą.
Rinkodaros slapukai
Rinkodaros slapukai leidžia trečiosioms šalims pateikti jums pritaikytus pasiūlymus ir reklamą.
Sutinku
Daugiau informacijos Privatumo politikoje.
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *
Pateikdama(s) savo elektroninio pašto adresą sutinkate, kad Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX jį tvarkys tiesioginės rinkodaros tikslu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pateikdami prašymą el. paštu info@jurex.lt. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.