Individualus darbo laiko režimas: kada jį taikyti?

Individualus darbo laiko režimas ( individualus darbo grafikas) nustatomas bendru darbuotojo ir darbdavio sprendimu, kuris įtvirtinamas darbo sutartyje. Praktikoje neretai pasitaiko, kad tokį susitarimą inicijuoja darbuotojas teikdamas darbdaviui prašymą ir konkrečiai siūlydamas jam priimtiniausią darbo grafiką. Tokiu atveju darbdavio sutikimas (arba ne) išreiškiamas vizuojant prašymą; toks susitarimo įtvirtinimo būdas taip pat yra tinkamas.

Bet kokiu atveju susitarimas dėl individualaus darbo laiko režimo turėtų būti papildomas nurodant konkretų darbo laiką, kuomet darbuotojas atliks darbo funkcijas. Nesusitarus dėl konkretaus darbo laiko paliekama erdvė ginčams. Pavyzdžiui, raštu nesusitarus dėl darbo dienos pradžios ir pabaigos laiko gali kilti nesutarimų dėl darbo drausmės (pavyzdžiui, vėlavimo į darbą), ar viršvalandžių.

Darbuotojo prašymas nustatyti jam individualų darbo laiko režimą, pagrįstas poreikiu derinti šeiminius ir darbo įsipareigojimus, galėtų būti atmetamas tik dėl objektyvių priežasčių, mat darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus. Toks prašymas gali būti atmetamas, kai jo tenkinimas neproporcingai apsunkintų darbdavį ar nebūtų suderinamas su darbo funkcijų vykdymu. Pavyzdžiui, parduotuvės kasininkas darbo funkcijas gali atlikti tik parduotuvės darbo laiku, todėl prašymas leisti dirbti kitomis valandomis pagrįstai gali būti atmetamas. Bet kokiu atveju prašymo atmetimo motyvai darbuotojui turi būti nurodomi.

Darbuotojo sveikatos būklė, poreikis darbą derinti su studijomis taip pat gali būti svarbia priežastimi taikyti jam lankstesnę darbo organizavimo formą.

Lankstus darbas įgauna vis didesnį aktualumą prisitaikant prie darbo rinkos pokyčių. Lankstus darbo organizavimas, kaip darbdavio ir darbuotojo interesų suderinimo forma, įmonei apsimoka finansiškai ir morališkai: darbuotojai, į kurių poreikį subalansuoti darbo ir šeimyninius įsipareigojimus, buvo atsižvelgta, tampa lojalesni. Lankstaus darbo modeliai leidžia neprarasti darbuotojų tokiu būdu sutaupant išteklių naujų darbuotojų pritraukimui ir apmokymui.

visos įžvalgos
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *
Pateikdama(s) savo elektroninio pašto adresą sutinkate, kad Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX jį tvarkys tiesioginės rinkodaros tikslu. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti, pateikdami prašymą el. paštu info@jurex.lt. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.