Viešuosiuose pirkimuose užrašas „konfidencialu“ gali nieko nereikšti

Viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių bendrovių pasiūlymo dokumentuose itin dažnai naudojama žyma „Konfidenciali informacija“. Toks užrašas ramina dalyvius, kad jų pateikta informacija nebus atskleista kitiems, pirkime besivaržantiems konkurentams. Visgi Karolina Laurynaitė, JUREX verslo ginčų advokatų kontoros asocijuotoji partnerė ir advokatė teigia, kad net ir kiekvieną pasiūlymo lapą pažymėjus šiuo užrašu, tai dar nereiškia, kad laimėjimo atveju konkurentai negalės susipažinti su jūsų pasiūlymo informacija.

„Ilgą laiką nusistovėjusi tvarka viešųjų pirkimų srityje iš esmės keičiasi: tiek viešųjų pirkimų įstatymas, tiek viešųjų pirkimų tarnyba aiškiai sako, kad didžioji dalis teikiamų pasiūlymų  informacijos negali būti konfidenciali. Tam pritaria ir Lietuvos Aukščiausias Teismas, neseniai priėmęs net dvi nutartis, kuriose aiškiai pasisakoma už kiek įmanoma didesnį viešumą“, – teigia K. Laurynaitė.

Anot jos, tai, kad pirkimo dalyvis ant kiekvieno pasiūlymo lapo uždės žymą „konfidenciali informacija“ dar nieko nereiškia. Perkančioji organizacija turės įvertinti laimėtojo argumentus neatskleisti jo pasiūlymo informacijos, tačiau nustačiusi, kad informacija savo esme neatitinka komercinės paslapties sampratos arba ją atskleisti nurodo įstatymas, perkančioji organizacija susipažinimui ją vis tiek turės pateikti.

Visgi advokatė teigia, kad jei pasiūlyme pateikta informacija atitinka komercinės paslapties kriterijus, ji negali būti atskleista. Vien tam, kad informacija būtų laikoma komercine paslaptimi, jos neužtenka įtraukti į įmonės komercinių paslapčių sąrašą, reikalaujam gerokai didesnio informacijos slaptumo ir apsaugos standarto.

„Nors buvo kilę klausimų, ar perkančioji organizacija turi sudaryti galimybę susipažinti su laimėjusiu pasiūlymu net ir tuo atveju, jei susipažįstantis dalyvis neketina teikti pretenzijos ar kitaip ginti savo teisių, tačiau Lietuvos Aukščiausias Teismas patvirtino, kad dalyvis turi teisę susipažinti su laimėjusio pasiūlymo nekonfidencialia informacija, ir visai nesvarbu, ar tos informacijos jam reikia pagrįsti savo pretenzijai, ar tiesiog įsitikinti, kad pirkime priimti teisingi sprendimai“, – sako advokatė.

K.Laurynaitė teigia, kad neseniai išnagrinėtoje byloje išsakytas deklaratyvus argumentas, kad tiekėjo pateikto darbų kiekio žiniaraščio dalies išviešinimas gali suteikti konkurencinį pranašumą kitiems dalyviams, teismų praktikoje vertinamas kaip nepakankamas šios informacijos pripažinimu komercine paslaptimi. Kasacinio teismo vertinimu, ūkio subjektas savo konkurencinį pranašumą kitų tiekėjų atžvilgiu realizuoja būtent laimėdamas konkretų viešąjį pirkimą, o kitų tiekėjų interesas aiškintis viešojo pirkimo rezultatų teisėtumą, savaime šio pranašumo nepažeidžia.

visos įžvalgos
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *
Pateikdama(s) savo elektroninio pašto adresą sutinkate, kad Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX, kodas 3005573017, T. Kosciuškos 24, Vilnius, jį tvarkys tiesioginės rinkodaros tikslu.