Rugsėjo 1 d.: pusdienis priklauso ir be mamadienio

Straipsnis publikuotas portale „Verslo žinios“.

Artėjant mokslo metų šventei, kyla klausimų, kokias teises į apmokamą laisvą darbo laiką turi tėvai, norintys palydėti vaiką į pirmąją mokslo metų pamoką.

Karolina Laurynaitė, advokatų kontoros „Jurex“ asocijuotoji partnerė, primena, kad pirmąją mokslo metų dieną tėvams, kurie augina vaiką iki 14 metų, priklauso 4 valandos apmokamo laisvo darbo laiko. Anot advokatės, ši garantija taikoma tada, kai tėvas ar mama neturi teisės į mamadienius. Jei darbuotojas turi teisę į mamadienį ar tėvadienį, tokiu atveju norėdamas vaiką palydėti į mokslo metų pradžios šventę, darbuotojas turi prašyti mamadienio/tėvadienio. Viena laisva apmokama poilsio diena per mėnesį priklauso tėvams, auginantiems du vaikus iki 12 metų. Darbuotojo prašymu šis poilsio laikas gali būti suteiktas ne per vieną dieną, o trumpinant darbo laiką kelias dienas – pavyzdžiui, penktadieniais trumpinant darbo dieną po 2 val.

Kai toje pačioje įmonėje dirba abu tėvai, auginantys du vaikus iki 12 metų kyla klausimų, ar laisva diena turėtų būti suteikiama abiem tėvams, ar tik vienam iš jų. Nors darbdaviui tai ir kelia papildomų nepatogumų, garantija, anot „Jurex“ advokatės, turi būti taikoma abiems tėvams.

„Tenka susidurti su klaidingu darbdavių įsitikinimu, kad mamadieniai taikomi tik valstybės ir savivaldybės įstaigų darbuotojams. Iš tiesų taip nėra ir šios garantijos taikomos visiems darbuotojams nepriklausomai nuo to, ar dirbama privačiame, ar valstybiniame sektoriuje“, – sako p. Laurynaitė.

Ji teigia, kad darbdaviai kartais klausia, kokios sankcijos gresia nesuteikus mamadienio. Tokiu atveju darbuotojas privalės atvykti į darbą, tačiau Darbo ginčų komisija neabejotinai pripažins, kad darbuotojo teisės buvo pažeistos, o darbdavys bus įpareigotas sumokėti už tokią nesuteiktą laisvą dieną ar ją suteikti ateityje, taip pat atlyginti darbuotojui padarytą neturtinę žalą.

„Mamadieniai ir tėvadieniai yra tik viena medalio pusė. Kita, ir daug mažiau sureguliuota garantija, yra DK numatyta darbdavio pareiga padėti darbuotojui derinti šeiminius ir darbinius įsipareigojimus. DK išsamiau nepaaiškina, kaip turėtų atrodyti toks šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas, tačiau darbuotojų su tuo susijusius prašymus darbdaviai turėtų atidžiai svarstyti“, – teigia advokatė. Jei pats darbuotojas nereiškia noro pasinaudoti garantijomis, darbdavys savo iniciatyva siūlyti tai padaryti neturi.

Kai tėvai išsiskyrę

Kartais kyla klausimas, ar mamadienis/tėvadienis priklauso abiem tėvams, kai pora yra išsiskyrusi. Darbdavys privalo suteikti apmokamą poilsio darbo dieną tuomet, kai darbuotojas faktiškai augina vaiką.

„Ištuokos faktas dar nereiškia, kad toks darbuotojas vaiko neaugina. Tokiu atveju, kai santuoka nutraukta, o vaiko globa priskirta buvusiam sutuoktiniui, reikia vertintina, ar darbuotojas, prašantis suteikti poilsio dieną, prisideda prie vaiko auginimo: bendrauja su juo, rūpinasi, dalyvauja jo auklėjime“, – teigia p. Laurynaitė.

Darbuotojas turi pateikti darbdaviui įrodymus, kad prisideda auginant vaiką: teismo sprendimu nustatytą bendravimo su vaiku grafiką, įrodymus apie dalyvavimą vaiko gyvenime, aktyvų ir nuolatinį bendravimą su vaiku, rūpinimąsi juo bei auklėjimą ir pan.

 

visos įžvalgos
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *
Pateikdama(s) savo elektroninio pašto adresą sutinkate, kad Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX, kodas 3005573017, T. Kosciuškos 24, Vilnius, jį tvarkys tiesioginės rinkodaros tikslu.