Nuo kartelio nukentėję vežėjai gali reikalauti ir permokų už degalus

Jelena Cvirko, verslo ginčų advokatų kontoros JUREX advokatė teigia, kad nuo sunkvežimių gamintojų kartelinio susitarimo nukentėję Lietuvos vežėjai iki spalio 12 d. turi galimybę jungtis bendram ieškiniui ir reikalauti ne tik permokos už įsigytus sunkvežimius, bet ir už degalus.

„Bendrą ieškinį teikia išties stipri Olandijos advokatų kontora „BarenstsKrans“, subūrusi aukšto lygio profesionalus. Didesnei nei 1200 teisininkų komandai  vadovaus žinomas Nobelio premijos laureatas, ekonomistas ir profesorius Daniel McFadden. Olandija taip pat yra žinoma kaip palankiausia šalis tokio pobūdžio bylinėjimuisi dėl tinkamos teisinės sistemos, todėl teikiamo ieškinio perspektyvos išties pozityvios“, – sako J. Cvirko.

J.Cvirko sako, kad Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ taip pat ėmėsi iniciatyvos suburti Lietuvos sunkvežimių gamintojus bendram ieškiniui, tačiau juo siekiama atgauti lėšas tik už permokėtus 1997 m. – 2011 m. pirktus naujus sunkvežimius. Lietuvos vilkikų vežėjai, norintys jungtis bendram ieškiniui, kurį teiks „BarenstsKrans“, turėtų tai padaryti iki spalio 12 d.

Anot advokatės, teisminiame procese prieš sunkvežimių gamintojus gali dalyvauti įmonės, kurios sunkvežimius įsigijo nuo 1997 m. iki 2011 m. iš bet kurio karteliniame susitarime dalyvavusio sunkvežimio gamintojo ar jo atstovo. Tiesa, sunkvežimiai turi būti sunkesni nei 6 tonos, t.y. patekti į vidutinių arba sunkiasvorių sunkvežimių kategoriją.

2016 m. liepos 19 d. Europos komisija paskelbė, jog už dalyvavimą karteliniame susitarime ji sunkvežimius gaminančioms bendrovėms paskyrė rekordinę, beveik 3 mln. eurų, baudą.

Kaip pabrėžė Europos Komisija, konkurencijos teisės nuostatos buvo pažeistos nustatant (suderinant) parduodamų sunkvežimių gamyklines kainas (angl. k. factory price) bei atidedant naujų technologijų, kurios leistų patenkinti aukštesnis Euro emisijos standartus, įdiegimą. Dėl šių priežasčių sunkvežimių pirkėjai visoje Europoje patyrė žalą, kurios atlyginimo teismine tvarka gali reikalauti iš sunkvežimių gamintojų.

 

visos įžvalgos
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *