2019-aisiais verslas turės daugiau galimybių apginti savo interesus viešųjų pirkimų ginčuose

2019-ieji viešajam sektoriui – pokyčių metai: šiemet viešuosius pirkimus vykdančios organizacijos, įvykus konfliktui, gali kur kas dažniau susidurti su laikinosiomis apsaugos priemonėmis. Anot JUREX verslo ginčų advokatų kontoros asocijuotos partnerės, advokatės Karolinos Laurynaitės, tikimasi, kad verslas turės daugiau galimybių  realiai apginti savo interesus teismo salėje.

„Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) ėmėsi keisti vyraujančią tiek verslui, tiek viešajam sektoriui žalingą praktiką. Žemesnės instancijoms teismams buvo priminta atidžiau vertinti laikinųjų apsaugos priemonių poreikį, kadangi būtent jų taikymas ginčo pradžioje gali užkirsti kelią valstybės lėšų švaistymui“, – sako K. Laurynaitė.

LAT akcentuoja, kad ginčo laikotarpiu sustabdžius pirkimo procedūras, ieškinio patenkinimo atveju, laimėtoju dar galės būti paskelbtas tiekėjas, kuris teisėtai laimėjo pirkimą. Taip gali būti išvengta grėsmės už tos pačios viešojo pirkimo sutarties vykdymą susimokėti du ar netgi tris kartus, kas reiškia ne ką kitą, kaip valstybės lėšų švaistymą.  Kitaip tariant, perkančiosioms organizacijoms, sudariusioms neteisėtą viešojo pirkimo sutartį, kyla pareiga sumokėti už sutarties vykdymą, kaip alternatyvią sankciją skirtą piniginę baudą, pagal teismo sprendimą neteisėtai pašalinto ar nepripažinto viešojo pirkimo laimėtojo (tiekėjo) žalą ir pan.

Pasak advokatės, dėl tokios LAT pozicijos šiemet viešųjų pirkimų ginčų bylose galima tikėtis pokyčių –  nukentėję tiekėjai savo interesus viešuosiuose pirkimuose galės ginti daug efektyviau.

„Iki šiol vyraujančią praktiką, kuomet verslas teisus teismo salėje, tačiau realios praktinės naudos negauna, suformavo keletas priežasčių: išaugęs žyminis mokestis viešųjų pirkimų bylose, tad daliai bendrovių tai tapo svariu argumentu nekvestionuoti galimai neteisėtų perkančiųjų organizacijų sprendimų; vangus laikinųjų apsaugos priemonių taikymas“, – teigia K. Laurynaitė.

Pasak jos, jei viešųjų pirkimų ginče laikinosios apsaugos priemonės netaikomos, su potencialiai neteisėtu laimėtoju sudaroma pirkimo sutartis, ji vykdoma, o kartais net ir baigiama įvykdyti iki kol baigsis teisminis ginčas. Kadangi sutartį, kurios sudarymo siekė į teismą kreipęsis tiekėjas, jau vykdo kitas subjektas, net ir laimėjus ginčą sudaryti sutarties, ją vykdyti ir uždirbti pelno – nebeįmanoma.

visos įžvalgos
Sužinokite daugiau

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

El. pašto adresas *
Pateikdama(s) savo elektroninio pašto adresą sutinkate, kad Advokatų profesinė bendrija Judickienė ir partneriai JUREX, kodas 3005573017, T. Kosciuškos 24, Vilnius, jį tvarkys tiesioginės rinkodaros tikslu.